Jan Łukasiewicz
Jan Łukasiewicz
Urodzony 21 grudnia 1878 roku we Lwowie.
Był polskim logikiem, matematykiem, filozofem oraz rektorem Uniwersytetu Warszawskiego.
Praca naukowa
Jego praca O zasadzie sprzeczności u Arystotelesa zapoczątkowała rozwój *logiki matematycznej. Autor *logiki trójwartościowej, pierwszego nieklasycznego rachunku logicznego, na bazie którego powstały m.in. *logika modalna, logika probabilistyczna i *logika rozmyta.
Twórca notacji polskiej (1920), podstawy odwrotnej notacji polskiej, sposobu zapisu wyrażeń arytmetycznych szeroko stosowanego w informatyce do dnia dzisiejszego. Zapis ten pozwala na całkowitą rezygnację z użycia nawiasów w wyrażeniach, jako że jednoznacznie określa kolejność wykonywanych działań. RPN jest używana w niektórych językach programowania ( Forth, PostScript), w realizacji programowej arkuszy kalkulacyjnych i kompilatorów języków programowania oraz w kalkulatorach naukowych firmy *Hewlett-Packard . Lukasiewicz zaproponował też podział rozumowań logicznych na *dedukcyjne i redukcyjne (zamiast tradycyjnych indukcyjnych), który jednak nie przyjął się szerzej (z pewnymi wyjątkami, np. Józef Maria Bocheński).
*logika matematyczna-to dział matematyki, który wyodrębnił się jako samodzielna dziedzina na przełomie XIX i XX wieku, wraz z dążeniem do dogłębnego zbadania podstaw matematyki.
*logika trójwartościowa-wariant logiki zdań rozszerzony o dodatkową wartość w stosunku do systemów klasycznych.
*logika modalna- teoria logiczna, która bada pojęcia możliwości, konieczności i ich wariantów.
*logika rozmyta-jedna z logik wielowartościowych, stanowi uogólnienie klasycznej dwuwartościowej logiki.
*Hewlett-Packard-amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne . Bardziej znany jako ,,hp".
*rozumowanie dedukcyjne-rodzaj rozumowania logicznego, mającego na celu dojście do określonego wniosku na podstawie założonego wcześniej zbioru przesłanek.